Сирийските джихадисти са на 20 км от Дамаск. Семейството на Башар Асад избяга в Русия
Следвайте " Гласове " в Телеграм и Инстаграм
Джихадистките фракции към този момент са на към двайсет километра от сирийската столица Дамаск, откакто поеха контрола над провинция Дераа в Южна Сирия, обявиха през днешния ден пълководец на терористите и неправителствена организация, съобщи Франс прес.
Същевременно Wall Street Journal написа, че брачната половинка на сирийския президент Башар ал-Асад, Асма, и трите им деца са отпътували за Русия предходната седмица. Асма Асад е родена в Лондон и е английска гражданка. Тя се омъжи за Асад през 2000 година
Твърди се, че различен родственик на Асад от страна на сестра му е избягал в Обединените арабски емирства.
Самият Асад, съгласно известията, към момента остава в Сирия. The Telegraph твърди, че египетски и йордански чиновници са призовали Асад също да напусне страната и да сформира държавно управление в заточение. Посолството на Йордания във Вашингтон обаче e отреklo тази информация в коментар за Wall Street Journal.
Рами Абдел Рахман, шеф на Сирийския център за правата на индивида, сподели пред Агенция Франс Прес, че локалните джихадистки бойци към този момент управляват цялата провинция Дараа. „ Сега сме на по-малко от 20 км от южния вход на столицата Дамаск “, е представен да споделя Хасан Абдел Гани, пълководец на трористите.
Сирийските джихадисти оповестиха, че са поели контрола над град Дараа в Южна Сирия, заяви " Ал-Джазира ", представена от БНР. Преди това имаше информации за завладяни няколко квартала и за разгласен от ислямистите полицейски час. От опозицията оповестиха също, че управляват съвсем цялата територия на едноименната провинция.
" Ройтерс " от своя страна осведоми, че съгласно източници на ислямистите завземането на града е станало след реализиране на съглашение, с което те подсигуряват на представителите на армията безвредно прекосяване в посока Дамаск. Агенцията отбелязва, че джихадисти са завладяли още военна база край град Херак, както и част от контролно-пропускателния пункт Насиб на границата с Йордания, което е довело до прекъсване на трафика през него.
Междувременно йорданските управляващи приканиха своите жители да изоставен сирийската територия. Подобен апел насочиха и от канадското външно министерство. От Държавния департамент излязоха със известие, в което поучават американците да заминат, а на тези, на които се постанова да останат, да изготвят съответните проекти за изключителни обстановки.
Дараа има алегорично значение като люлка на въстанието против президента Башар Асад. Градът е столица на едноименна провинция с население от към 1 милион души, граничеща с Йордания.
Ситуацията в Сирия безпокои доста арабски страни, заяви The Wall Street Journal. ОАЕ и Катар са разтревожени от опцията за бързо раздробяване на режима на Башар Асад и районна дестабилизация.
Асад е призовал Турция да се намеси и да спре бунтовниците, споделя още изданието, а от ОАЕ, Египет, Йордания и Ирак е изискал оръжие и разследваща помощ. Това обаче му е било отказано.
А източник, непосредствен до „ Хизбула “, заяви пред " Франс прес ", че групировката е изпратила 2000 бойци в част от Сирия, покрай границата с Ливан. Те би трябвало да подкрепят силите на президента Башар Асад в съпротивата им против джихадистката атака, която през последните дни завзе огромни градове. Според информацията на Франс прес, цитираща собствен неизвестен източник, бойците на Хизбула към момента не са участвалrв сражения със сирийските терористи.
Източници: segabg.com, БНР, " Труд "